Četvrtak, 08 Svibanj 2025 11:08

Planinari HPD-a Sokolovac u dvodnevnom izletu osvojili dva dalmatinska vrha i veslali Gackom

Ocijeni sadržaj
(11 glasova)

Dva vrha, dvije uvale, dva rođendana i dva sata vožnje kanuima – nezaboravan vikend u organizaciji HPD Sokolovac  -

ŠOLTA / TROGIR - U organizaciji HPD Sokolovac i pod vodstvom vodičke Ivane Šljerić i Hrvoja Mikolčevića 36 planinara sudjelovalo je na višednevnom izletu koji će se dugo pamtiti! Zanimanje za izlet bilo je iznimno od prve objave – toliko da se broj prijavljenih brzo proširio s jednog na četiri kombija, pet vozača i tri smještajne lokacije. Bio je to jedan od masovnijih izleta u posljednjih nekoliko godina.

viber slika 2025 05 07 20 54 10 045U samo dva dana uspjeli smo spojiti planinarenje, more, kulturne zanimljivosti, slavlje, iznenađenja – i uz to nezaboravnu vožnju kanuom rijekom Gackom!   

1.  dan – Vela Straža (Šolta)

Naše planinarsko putovanje započelo je vožnjom trajektom iz Splita prema Rogaču na Šolti. Odmah po dolasku, kroz Grohote i Gornje Selo stigli smo do početne točke za pohod na Vela Stražu – najviši vrh otoka. Kratki, ali slikoviti uspon kroz borovu šumu nagrađuje nas veličanstvenim pogledom na Brački kanal, Split, Mosor i Biokovo.

Nakon osvojenog vrha, spuštamo se do prve morske uvale u Stomorskoj – trenutak odmora, sunca i mira. Potom slijedi šetnja kroz Grohote, najstarije i najvažnije naselje na otoku. Mika nas vodi kroz njegovu bogatu povijest – od rimskih ostataka, crkve sv. Stjepana, groba Vesne Parun gdje smo i zapalili svijeću u ime cijelog društva, do dalmatinske arhitekture i priče o Slavića kuli.viber slika 2025 05 07 20 54 12 684

Kratka pauza u kafiću i nastavak prema kopnu, gdje planove za Split zbog gužve mijenjamo šetnjom Trogirom. Večer provodimo u opuštenom tonu – uz smještaj blizu mora, kupanje za najhrabrije, zajedničku večeru i dva rođendanska slavlja koja su dodatno podigla atmosferu. Smijeh, druženje i ples potrajao je do kasnih sati.

 

           2. dan – Crni vrh (Vilaja)

viber slika 2025 05 07 20 54 10 289Ujutro krećemo prema Prapatnici – malom naselju koje je polazište za uspon na Crni vrh, najviši vrh planine Vilaje. Uspon započinje kod gostionice Zagora i vodi kroz naselje Bojići pa zatim strmom stazom kroz makiju do hrpta planine. S vrha nas dočekuje spektakularan pogled na gotovo cijelu Dalmaciju: od Dinare, Kamešnice i Biokova do Mosora i Kozjaka.

Planinarski tempo bio je prilagođen svima – Mika vodi, Ivana čuva začelje, a motivacija i međusobna podrška rezultirali su time da svi stignu na vrh – sretni.

    Vožnja kanuima po rijeci Gackoj – čista čarolija

viber slika 2025 05 07 20 54 09 794Za kraj – dvosatna vožnja kanuima rijekom Gackom! Jedinstvena prilika da zaveslamo kroz netaknutu prirodu, promatramo ptice, uživamo u miru rijeke i razigranom društvu. Veslanje, smijeh, fotografiranje i opuštanje uz zajednički ručak bili su savršen zaključak ovog dinamičnog vikenda.

Ovaj vikend ostat će u našim sjećanjima po: izvrsnoj organizaciji, novim prijateljstvima, osvojenim vrhovima i morskim uvalama, veselim druženjima i dozi adrenalina na vodi.

Zahvaljujemo Ivani i Hrvoju na trudu, fleksibilnosti i toplom vodstvu, svim vozačima na strpljenju i sigurnosti, a svima ostalima na zajedništvu i energiji.

Umor prolazi, zadovoljstvo ostaje!

Tekst; Snježana Poljak