Petak, 06 Ožujak 2026 08:20

Radionica tradicijskih tekstilnih tehnika "Pet dana za baštinu" u Gradskom muzeju Požega traje do 8. ožujka

Ocijeni sadržaj
(4 glasova)
 
POŽEGA - 5-dnevna radionica tradicijskih tekstilnih tehnika u Gradskom muzeju Požega održava se od 4. do 8. ožujka 2026. godine, a organizira u suradnji s podružnicom Kulturnog centra Travno – Centrom za tradicijsku kulturnu baštinu i KUD-om „Šijaci” Biškupci.
 DSC1396
Radionicu „Pet dana za baštinu“ otvorile su etnologinja Kulturnog centra Travno Bojana Poljaković Popović te muzejska savjetnica i etnologinja Dubravka Matoković, koja je uvodnim predavanjem polaznike provela kroz bogatstvo požeškog kraja i važnost očuvanja našeg ručnog rada.
Radionica je namijenjena lokalnom stanovništvu koje iskazuje interes za tradicijsko tekstilno rukotvorstvo i narodne nošnje. Polaznici će u manjim grupama usvajati i razmjenjivati temeljna znanja i iskustva o izradi narodnih nošnji te tradicijskom rukotvorstvu požeškog kraja. Projekt kao takav značajan je poticaj obnovi tradicijskog tekstilnog rukotvorstva šokačkog stanovništva.
Većina kulturno-umjetničkih društava posjeduje vrlo vrijedne zbirke originalnih ili rekonstruiranih narodnih nošnji i folklornih kostima. Članovi KUD-ova iskazuju poseban interes za tradicijsko tekstilno rukotvorstvo, narodne nošnje i njihovu restauraciju, stoga je radionica zamišljena kao dodatan poticaj i edukacija prema tradicijskoj kulturnoj baštini, tekstilnom rukotvorstvu i starim zanatima. DSC1419
Osnovni cilj radionice je osposobiti polaznike za samostalnu izradu različitih tipova šokačkih narodnih nošnji i njihovo ukrašavanje tradicijskim tekstilnim tehnikama. Realizirat će je napredni polaznici i demonstratori ljetne radionice “Hrvatska etnoriznica” te edukatori s terena.
Naglasak je na tradicijskim tehnikama koje se koriste za izradu dijelova šokačkih narodnih nošnji, posebice tehnika koje su slabije zastupljene te im je potrebna obnova. Izabrane tehnike koje će polaznici savladati na radionici karakteristični su za izradu narodnih nošnji Požeštine. Riječ je o vezu izvlačenjem i oplitanjem niti (rasplet/rasplit, prošav, izrezanac), aplikaciji staklenih zrnaca, tehnici pletenja resa za marame, plošnom vezu u kombinaciji sa šlingom (šupljika na ćenaru) te tehnici uvezivanja resa. Na ovaj način polaznici će biti osposobljeni za izradu narodne nošnje vlastitog kraja.
Radionica se održava petak 6. ožujka od 17 - 20 sati, te subotu 07. i nedjelju 8. ožujka od 9 - 12 sati. DSC1424