POŽEGA - Ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Nataša Mikuš Žigman boravila je u radnom posjetu Požeško-slavonskoj županiji. Posjet je započeo sastankom u Velikoj vijećnici Županijske palače sa županicom Antonijom Jozić te gradonačelnicima i načelnicima s područja županije. Nakon sastanka u prostoru Regionalnog centra kompetentnosti Panonika održana je svečana dodjela ugovora iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice za 2026. godinu i Programa podrške brdsko-planinskim područjima za 2026. godinu. Tom prigodom dodijeljeno je ukupno 90 ugovora za 80 korisnika iz pet slavonskih županija, čija ukupna vrijednost iznosi 3,7 milijuna eura.
Požeško-slavonskoj županiji odobreno je 68.000,00 eura za projekt „Rekonstrukcija sustava grijanja“ u Domu za starije i nemoćne osobe u Velikoj. Značajna sredstva usmjerena su u predškolski odgoj, pa je tako Općini Kaptol odobreno 22.000,00 eura za projekt „Uređenje zgrade i dvorišta Dječjeg vrtića u Alilovcima“, dok je Općini Brestovac odobreno 60.000,00 eura za projekt „Opremanje dječjeg vrtića u Brestovcu“ te 36.000,00 eura za projekt „Izgradnja pješačke staze u naselju Deževci“.
Ulagat će se i u modernizaciju komunalne infrastrukture i javne rasvjete. Grad Pakrac dobio je 35.000,00 eura za projekt „ Rekonstrukcija javne rasvjete u ulici Andrije Hebranga u Pakracu – faza I“, dok je Gradu Lipiku odobreno 27.000,00 eura za projekt „Postavljanje rasvjete uz novoizgrađenu internu prometnicu ( nerazvrstana cesta) u Lipiku- faza V.“. Gradu Pleternici odobreno je 47.000,00 eura za projekt „ Izgradnje sustava odvodnje na nerazvrstanoj cesti istočno od dječjeg vrtića sa spojem na ulicu Matije Gupca – faza II.“.
Sredstva su osigurana i za obnovu društvenih i vatrogasnih domova. Za projekt „Adaptacije društvenog doma u Kuli“ Gradu Kutjevu odobreno je 50.000,00 eura, dok je Općina Čaglin osigurala 41.000,00 eura za projekt „Obnova vatrogasnog doma u Ljeskovici –faza II.“.
Požeško-slavonska županica Antonija Jozić izrazila je iznimno zadovoljstvo što je upravo Požeško-slavonska županija domaćin svečane dodjele ugovora te je istaknula važnost ovih sredstava za daljnji razvoj lokalne zajednice.
"To su oni mali projekti koji zapravo mijenjaju naša sela, naše ulice i koji su usmjereni i prema komunalnoj, društvenoj i kulturnoj infrastrukturi. Kada govorimo o Požeško-slavonskoj županiji, osim ovih malih projekata, posebno bih naglasila kako su u našoj županiji u provedbi projekti vrijedni 450 milijuna eura. To su veliki projekti, ali ovi mali su oni koji oplemene cijeli taj prostor", istaknula je županica Jozić.
Ovi programi dio su sustavne strategije Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije usmjerene na pomaganje područjima koja imaju određene razvojne specifičnosti.
"Kroz Program održivog razvoja za lokalne zajednice smo ove godine uložili osam milijuna eura, a kroz Program za brdsko-planinska područja još dodatnih tri milijuna eura. Ukupno govorimo o 261 projektu vrijednosti 10,8 milijuna eura, a kroz to će se potaknuti oko 30 milijuna eura ukupnih ulaganja, odnosno realizacija projekata te vrijednosti", naglasila je ministrica Mikuš Žigman.
Nakon svečane dodjele, ministrica je u pratnji županice Antonije Jozić i načelnika Općine Jakšić Ivice Kovačevića obišla zgradu Kulturno-interpretacijskog centra Jakšić, čija se izgradnja i opremanje uspješno financiraju sredstvima ITU mehanizma.
Izvor: pszupanija.hr